YASED Raporuna Göre Nisanda Türkiye’ye Yapılan Uluslararası Doğrudan Yatırım Rekor Kırdı

featured

Nisan Ayında Türkiye’ye 1.278 Milyar Dolarlık Yatırım Geldi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi istatistiklerinin açıklanmasının ardından Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’ni yayımladı. Buna göre, nisanda Türkiye’ye 1 milyar 278 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım geldi. Bu, yılın ilk 4 ayındaki en yüksek aylık yatırım miktarı oldu.

Nisandaki Yatırımların Dağılımı

Nisandaki yatırım girişinin 477 milyon doları yatırım sermayesi şeklinde gerçekleşirken, 452 milyon dolarını yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı, 353 milyon dolarını ise borçlanma araçları oluşturdu. Aynı ay içerisinde 4 milyon dolarlık yatırım tasfiye edildi.

En Fazla Yatırım Alan Sektörler

2024 Nisan ayı içerisinde gerçekleşen 477 milyon dolar değerindeki yatırım sermayesi girişlerinde, toptan ve perakende ticaret sektörü yüzde 55’lik payla en fazla yatırım aldı. Bilgi ve iletişim sektörü ise yüzde 12’lik bir payla ikinci sırada yer aldı. Bilgisayarların, elektrik-elektronik ve optik ürünlerin imalatı ile ulaşım araçları imalatı ise diğer önemli yatırım alan sektörler oldu.

Ülkelere Göre Yatırım Dağılımı

Nisanda Türkiye’ye en fazla doğrudan uluslararası yatırımı 134 milyon dolar ve yüzde 28 payla Birleşik Krallık yaptı. ABD ise yüzde 21’lik payla ikinci sırada yer aldı. Yılın ilk 4 ayında ise Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yüzde 49 pay alırken, Amerika kıtasının payı yüzde 21 olarak kaydedildi.

Genel Değerlendirme

Yılın ilk 4 ayında toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde 2023’ün aynı dönemine kıyasla yüzde 29’luk düşüş kaydedilirken, 2002’den itibaren Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin toplam değeri ise 266 milyar doları aştı.