AB, 7 Üye Ülkeye Yüksek Bütçe Açıkları Nedeniyle Disiplin Süreci Başlatıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Komisyonu, 7 Ülkeye Disiplin Süreci Başlatıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Fransa, İtalya, Polonya ve Belçika dahil olmak üzere 7 üye ülkeye yüksek bütçe açıkları nedeniyle disiplin süreci başlatmaya hazırlanıyor.

Yapılan Değerlendirmeler Sonucunda Kararlar AB Konseyine Gönderildi

AB Komisyonu, üye ülkelerin ekonomik durumlarını değerlendirdikten sonra, aşırı bütçe açığı bulunduğu belirlenen ülkelere ilişkin kararların AB Konseyine gönderildiğini açıkladı. Belçika, Fransa, İtalya, Macaristan, Malta, Polonya ve Slovakya’da aşırı bütçe açığı tespit edildi.

AB Mali Kurallarına Uymayan Ülkelerin Durumu

AB mali kuralları, üye ülkelerin kamu açık ve borçlarını sınırlandırıyor. GSYH’nin yüzde 3’ünü aşan bütçe açıkları ve GSYH’nin yüzde 60’ını aşan kamu borçları durumunda tedbirler alınması gerekiyor. Ancak birçok AB ülkesi bu kurallara uymuyor.

Disiplin Sürecinin Amacı ve Sonuçları

Disiplin prosedürü, aşırı açık veren ülkelerin maliye politikalarını sıkılaştırmayı hedefliyor. Mali kurallara uymayan ülkeler para cezası alabilir. Kovid-19 salgını ve diğer krizler nedeniyle kurallar askıya alınmış olsa da, AB’nin mali disiplini sağlamak için adımlar atmaya devam ettiği belirtiliyor.

Son verilere göre, bütçe açığının en yüksek olduğu AB ülkeleri sırasıyla İtalya, Macaristan, Romanya, Fransa, Polonya, Malta, Slovakya ve Belçika olarak sıralanıyor.