Cumhuriyet Mahallesi’nde Kaktüs Tutkunu Bir Adam: Yunus Gedik

featured

13 Yaşında Başlayan Kaktüs Sevdası

‘Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan Yunus Gedik, 13 yaşındayken komşusunun bahçesinde gördüğü çiçeklerden etkilenerek, evlerinin bahçesine hediye edilen bir kök kaktüs dikti. Zamanla bu merakı hobiye dönüşen Gedik, farklı şehirlerden aldığı kaktüs çeşitlerini evlerinin bahçesine dikmeye başladı. Geçen 48 yıllık zamanda 60 kaktüs, 35’e yakın da dikensiz tür sukulent yetiştiren Gedik, bahçesine ziyarete ve fotoğraf çektirmeye gelenlere yetiştirdiği çiçeklerden hediye ediyor.

Doğal Gübre ve Özverili Bakım

Yunus Gedik, kaktüslerini yetiştirirken güvercin gübresi kullandığını belirtiyor. Dışarıdan hazır toprak yerine kendi hazırladığı toprağı tercih eden Gedik, “Hiçbir zaman kaktüslerime dışarda satılan vitaminlerden vermedim. Kendi toprağımı kendim hazırlıyorum. Hiç hazır toprak almadım.” diyor. Ayrıca, bahçesine ziyarete gelenlere bile toprak vermekten mutluluk duyduğunu belirtiyor.

Stresten ve Sıkıntıdan Uzaklaştıran Bir Hobi

Gedik, kaktüs ve çiçeklerle uğraşmanın kendisine huzur ve mutluluk verdiğini dile getiriyor. “Buradaki ortama girdiğim zaman, bunlara baktığım ilgilendiğim zaman bana bir huzur bir mutluluk geliyor. İnsanın stresi siniri burada bitiyor” diyerek kaktüs bakımının ona sağladığı ruhsal dengeyi vurguluyor.

Bahçesindeki Eşsiz Koleksiyon ve İlgi Gören Mekan

Yunus Gedik, bahçesinde 60 türe yakın kaktüs ve 35 çeşit sukulent yetiştirdiğini belirtiyor. Bahçesine gelen ziyaretçilerin ilgisi karşısında şaşıran Gedik, “Hatta bu sokağa artık kaktüslü sokak diyorlar. Çok güzel bir ilgi oluyor. Fotoğraf çektirmek için gelenler oluyor. Hiçbir zaman da bir maddi beklentim olmadı. Hatta gelenlere kaktüslerden hediye ediyorum.” şeklinde konuşuyor.