Erdoğan: “Enflasyon Düşüş Trendine Girdi, Sabırlı Olun”

featured

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, halktan enflasyon konusunda sabır istedi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Enflasyon Trendi ve Öngörüler

Erdoğan, haziran ayında düşüş trendine giren enflasyonun temmuzda düşük 60’lı, ağustosta ise yine düşük 50’li rakamlar olacağını belirtti. Haziran ayında yıllık bazda enflasyonda düşüş başladığını vurgulayan Erdoğan, temmuzda 60’lı rakamların beklendiğini ifade etti. Ağustos ayında ise yine düşük 50’li rakamlar beklediğini dile getirdi.

Sabır ve İnanç Mesajı

Erdoğan, enflasyonda düşüş trendinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirterek, “Hızlanarak devam edecek. Bu hedeflere inanıyoruz. Başlangıçta iddialı görünen hedefleri başaracağımıza samimiyetle inanıyoruz.” dedi. Sabırlı olunması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, enflasyonun kalıcı olarak tek haneli rakamlara düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Sorunlar ve Çözüm Yolları

Erdoğan, en büyük sorunun hayat pahalılığı ve en adaletsiz verginin enflasyon olduğunu belirtti. Dar gelirlilere, asgari ücretlilere ve emeklilere enflasyonun kalıcı bir şekilde düşürülmesinin yapılacak en büyük iyilik olduğunu söyledi. Güçlü bir siyasi iradenin bu sorunları çözeceğine olan inancını dile getiren Erdoğan, vatandaşın refah seviyesini kalıcı olarak yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.