Fed Faiz Kararı Oy Birliğiyle Sabit Tuttu

featured

Fed’in Faiz Kararı ve Hedefleri

Federal Reserve (Fed), faiz oranını sabit tutma kararını oy birliğiyle aldı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmayı amaçlıyor.

Riskler ve Ekonomik Görünüm

Komite, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma konusunda geçen yıla göre daha iyi bir dengeye ilerlendiğini belirtirken, ekonomik görünümün belirsiz olduğunu vurguladı. Enflasyon risklerine karşı dikkatli olunacağı ifade edildi.

Faiz Oranları ve Değişiklikler

Federal fon oranları için hedef aralığı yüzde 5,25-5,50 olarak sabit bırakıldı. Fed, art arda 7 toplantıda faiz oranında değişikliğe gitmedi. Mart 2022’den bu yana 11 faiz artışı gerçekleştiren Fed, politika faizini toplamda 525 baz puan artırmıştı.

Enflasyon ve Politika Faizi

ABD’de enflasyon, yüksek seviyelerde seyrederken, Fed politika faizini en son Temmuz 2023’te 25 baz puan artırmıştı. Banka, politika faizini son kararında art arda 7 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit tuttu.

Fed Başkanı Powell’dan Açıklama

Fed Başkanı Powell, “Bugünkü verileri ilerleme olarak görüyoruz ancak para politikasını gevşetmeye başlamayı gerektirecek güvene sahip olmadığımızı düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.