İstanbul’da Tarihi Çeşme ve Namazgahın Kaderi Belirsiz

featured

Öküzcü Mehmet Paşa Çeşmesi ve Namazgahı Bakımsızlıkla Mücadele Ediyor

İstanbul Eyüpsultan’da bulunan tarihi Öküzcü Mehmet Paşa çeşmesi ve namazgahı, 1600’lerde yaptırılmış olmasına rağmen günümüzde bakımsız bir durumda. 2010 yılında gerçekleştirilen restorasyonun üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen yapı terk edilmiş vaziyette.

Tarihi Bina Özel Mülk Oldu, Reklam Tabelalarıyla Gündemde

Çeşme ve namazgahın yanında bulunan ve Karagöz Evi olarak bilinen tarihi bina, yıllar önce özel mülk statüsüne alınmış ve günümüzde alüminyum doğrama ve oto lastik dükkanı olarak kullanılıyor. Ancak yapıya sonradan eklenen reklam tabelaları ve diğer unsurlar sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Belediye Müdahale Etti, Reklam Tabelaları ve Eklentiler Kaldırıldı

Vatandaşların sosyal medyada paylaştığı rahatsızlık mesajlarının ardından Eyüpsultan Belediyesi harekete geçti. Özel mülk olması nedeniyle işletmeleri kapatma yetkisi olmayan belediye, tarihi yapıya ait olmayan reklam tabelaları ve eklentileri kaldırarak işletme sahiplerine uyarıda bulundu.

Özel Mülklerin Korunması Tartışmalı

Tarihi yapının özel mülk olarak satılmasının ne zaman gerçekleştiği bilinmese de, arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay İstanbul’da benzer durumların sıkça yaşandığını belirtiyor. Yavaşçay, özel mülk statüsündeki tarihi yapıların devlet tarafından satın alınarak koruma altına alınması gerektiğini vurguluyor.

Verilen uyarılara rağmen tarihi çeşme ve namazgahın bulunduğu bina üzerindeki tartışmalar devam ederken, yapıya eklenen reklam tabelalarının kaldırılması vatandaşlar arasında memnuniyet yarattı.