Kahramanmaraş Depremzedeleri Yardım Bekliyor

featured

Depremin Üzerinden Bir Yıl Geçti, Sıkıntılar Bitmiyor

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen depremzedelerin sıkıntıları bitmiyor. Sıkıntıların başında barınma ve maddi sorunlar geliyor.

Nilüfer Apartmanı Faciası: 90 Kişi Hayatını Kaybetti

Gaziantep Nurdağı’ndaki Nilüfer Apartmanı, 6 Şubat 2023 depremlerinde yıkıldı ve binada bulunan yaklaşık 90 kişi hayatını kaybetti. Depremde annesini ve kardeşlerini kaybeden Ali Yiğit, depremzede sağlık personeli olarak yaşadığı sıkıntıları anlattı.

“Bu Ev Nasıl Az Hasarlı?”

6 Şubat 2023’ten sonra ne konteyner ne de başka bir yardım alabildiğini söyleyen Ali Yiğit, binasının az hasarlı gösterilmesi nedeniyle kira yardımından dahi faydalanamadığını belirtti. Yıkılan evinin fotoğrafını gösteren Yiğit, “Tüm evraklar elimde. Bu ev nasıl az hasarlı olabilir?” diye sordu.

Yiğit’in ikametgahı yıkılan Nilüfer Apartmanı’nda değil başka bir adreste gözüküyor. O adreste ise bina dahi yok. Yapılan yanlıştan dolayı Yiğit, ne kira yardımından ne de başka bir haktan yararlanabiliyor.

Bir Yıldır Muhatabını Bulamıyor

“12 ay geçti depremin üzerinden, tam bir sene. Hala kira yardımı, konteyner yardımı hiçbir şeyden faydalanamadım” diyen Yiğit, muhatap dahi bulamadığını belirterek “Biz burada ikame ediyoruz, yardımdan yararlanmak istiyoruz” dediğimizde “Sizin eviniz az hasarlı görünüyor” deyip gönderdiler. O zaman ikametimizi alın evimize dedik. Hiçbir şekilde geri dönüş olmadı. Umudumuzu yitirdik artık. En yetkili kişiler bile bizi başından savıyor” ifadelerini kullandı.