Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Bağlı Efes Antik Kenti’nde Yaşanan Olay

featured

Müze ve Ören Yerlerinin Ziyaret Saatleri Uzatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinin ziyaret saatleri, 2024 yılı turizm sezonunda uzatıldı. Bu düzenleme kapsamında Efes saat 00.00’a kadar, Aspendos, Patara, Side ve Hierapolis ise saat 23.00’e kadar ziyarete açık olacak. Böylece ziyaretçilere daha fazla hizmet sunulması hedefleniyor.

Efes Antik Kenti’nde Yaşanan Olay

Dün akşam, Efes Antik Kenti’ni ziyaret eden insanlar, Celsus Kütüphanesi’ne geldiklerinde şaşırtıcı bir manzarayla karşılaştı. Antik kütüphanede özel bir tur şirketinin yabancı turistlere yemek organizasyonu düzenlediği ortaya çıktı. Bu durum karşısında Türk vatandaşları tepki gösterdi.

Yuhalamalar ve ıslıklar eşliğinde organizasyona isyan eden ziyaretçiler, kütüphane alanına girmek istedi. Turistler yemeği terk ederken, organizasyon ekibi masaları kaldırdı ve kütüphanenin ışıkları da kapatıldı.

Olaylar sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, Efes’teki özel organizasyonların 2017 yılından beri devam ettiği ve bazı zamanlarda kütüphanenin halkın ziyaretine kapatılarak davetlilere ayrıldığı bilgisine ulaşıldı.