Muğla Bodrum’da Eğitim Müfredatına Karşı Ortak Eylem Gerçekleştirildi

featured

Belediye Meydanı’nda Atatürk Anıtı Önünde Eylem ve Basın Açıklaması

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde akşam saatlerinde “Yeni Müfredat Modelini Reddediyoruz” eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirildi. ÇYDD Bodrum Şubesi, Kent Konseyi, TÜLOV, ADD, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Bodrum Şubeleri tarafından düzenlenen ortak eyleme Bodrum belediye meclis üyeleri de destek verdi.

“Bu Müfredat Aklımıza Kısa Devre Yaptırır”

Eylemciler ellerinde Atatürk fotoğrafları taşıyarak, “Tarikatlara protokole dur de”, “Bu müfredat aklımıza kısa devre yaptırır”, “Parasal değil kamusal eğitim” yazılı dövizlerle protestolarını dile getirdi. Ayrıca, “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir” yazılı pankart açıldı. Katılımcılar, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Susma haykır layık eğitim haktır”, “İmamlar camiye öğretmenler okula” gibi sloganlar attı.

“Müfredat Bir Kaosun Kapısını Açmaktadır”

Ortak basın açıklamasını okuyan Nurgül Metin Doğan, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ni reddediyoruz” diyerek başladığı açıklamasında, eğitimdeki değişikliklerin çocukların ve torunların geleceğini olumsuz etkilediğini vurguladı. Doğan, eğitim sisteminin bilimden uzaklaşmasının sonuçlarını örneklerle anlattı ve “Türkiye’nin değerleri terk edilmemeli. Dur diyelim!” çağrısında bulundu.

“Model Karma Eğitimden Uzaklaşmayı Hedeflemektedir”

Doğan, açıklamasının devamında, yeni müfredat modelinin eğitimde dinselleşmeyi arttırdığını ve toplumu totaliter tarzda biçimlendirmeyi hedeflediğini belirtti. Modelin, çocukları sadece işgücü olarak gören anlayışları beslediğini ve karma eğitimden uzaklaşmayı amaçladığını ifade ederek, “Bu düşünce kalıplarıyla çocuk yetiştirmek bir kıyımdır” dedi. Basın açıklamasına katılanlar alkışlarla eylemi sonlandırdı.