OECD Başekonomisti: Türkiye’nin Gri Listeden Çıkarılması Uluslararası Piyasalardaki Güveni Artırabilir

featured

OECD Başekonomisti Alvaro Pereira’nın Değerlendirmeleri

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Başekonomisti Alvaro Pereira, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasının uluslararası piyasalardaki güveni artırabileceğini ve doğrudan yabancı yatırımları iyileştirebileceğini belirtti.

Pereira’nın Açıklamaları

Pereira, FATF‘ın Türkiye’yi gri listeden çıkarma kararını “oldukça iyi bir haber” olarak değerlendirerek, bu adımın uluslararası taahhütlerini yerine getirmek üzere kara para aklamayla mücadeleyi güçlendirdiğini vurguladı.

Pereira, Türkiye’nin swaplar hariç net uluslararası rezervlerinin pozitife döndüğünü belirtirken, doğrudan yabancı yatırım girişlerinin artması için gri listeden çıkarılmanın önemli bir adım olduğunu ifade etti.

EKONOMİ EKİBİNİN ADIMLARI

Pereira, Türkiye’de enflasyonun hedefe doğru sağlam bir patikaya oturana kadar para politikası koşullarının sıkı olması gerektiğini ve mali ihtiyatlılığın devam etmesinin önemini vurguladı. Ayrıca, yapısal reformların ekonominin istikrarını ve uzun vadeli büyümeyi destekleyebileceğini belirtti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ

Pereira, Türkiye ekonomisinin bu yıl %3,4 ve 2025’te %3,2 büyümesini beklediklerini açıkladı. Kısıtlayıcı para politikasının özel tüketimi ılımlı hale getireceğini ve iş gücü piyasasında bir miktar soğuma beklendiğini belirtti.

Pereira, Türkiye’nin ihracatının dış pazarlardaki iyileşmenin etkisiyle kademeli olarak büyümesini beklediklerini sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Singapur’un dönem başkanlığında yapılan ve FATF Genel Kurulu’nda alınan kararla Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasına karar verilmişti. Türkiye’nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadeledeki eksikliklerini gidermesi nedeniyle bu karar alınmıştı.