Otomotiv Sektöründe İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş

featured

Sıfır Araç Kampanyaları İkinci El Piyasasını Etkiledi

Otomotiv sektörü temsilcileri, Temmuz ayında devreye girecek olan “Genel Güvenlik Yönetmeliği” nedeniyle sıfır araçlarda kampanyaların arttığını ve bu durumun ikinci el araç fiyatlarını düşürdüğünü belirtiyor. Geçen yıl 1 milyon 232 bin 635 adetle rekor kıran Türkiye otomotiv pazarında, arz-talep dengesinin bozulmasıyla ikinci el araç fiyatları aşırı değerlenmişti.

2. El Araçlarda Fiyatlar Yüzde 8 Arttı

Otokoç Otomotiv 2. El ve Filo Operasyonu İş Birimi Lideri Birkan Çalışkan, 2. el pazarında yılın ilk çeyreğinde yüzde 8’lik bir değerlenme yaşandığını ancak sıfır araçlardaki kampanyaların etkisiyle mayıs ayında fiyatların düştüğünü açıkladı. Çalışkan, ikinci el araç fiyatlarının yakın zamanda yatay seyredeceğini belirtti.

Gelecek Dönemde Beklentiler

Sektör temsilcileri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde otomobil alacak tüketicilere kurumsal firmaları tercih etmelerini öneriyor. Trink sat! & arabam.com Oto Ekspertiz Genel Müdür Yardımcısı Halil Ali Şenay ve Otomobilen Genel Müdürü Kenan Bilirgen de ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşandığını ve önümüzdeki dönemde fiyatların normale döneceğini ifade ettiler.

Öneriler ve Sonuç

Sektör uzmanları, tüketicilere araç alırken detaylı bir ekspertiz çalışması yapmalarını, kurumsal firmalara yönelmelerini ve sıfır araç kampanyalarını da değerlendirmelerini tavsiye ediyor. Fiyatlardaki değişimin enflasyon, döviz kuru ve piyasa koşullarına bağlı olduğunu belirten temsilciler, bayram sonrasında fiyatlarda bir artış beklediklerini dile getiriyor.