Rolls-Royce STEM kitleri, Eskişehir’de öğrencilerle buluştu

featured

Dünyanın dört bir yanında STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) atölyeleri kuran Rolls-Royce, Türkiye’deki ilk yüz yüze STEM atölyesini Eskişehir’deki Ata Ortaokulu’nda gerçekleştirdi. Young Guru Academy (YGA) ile ortaklaşa gerçekleştirilen atölyeye katılan 8-14 yaş aralığındaki 20 öğrenci, Rolls-Royce STEM kitlerini kullanarak elektrikli otonom arabalar tasarladı.

 

Rolls-Royce Türkiye ekibi ve YGA gönüllüleri atölyeyi düzenlemek üzere Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde bulunan okula gelerek öğrencilere kitleri tanıttı. Otonom elektrikli arabalar geliştirme görevini hevesle üstlenen öğrenciler, ekipler hâlinde çalışarak atölye çalışması sonrasında yaptıkları arabalarla pistte yarışma fırsatı buldular.

 

Rolls-Royce STEM Eğitim Programı dinamik ve merak uyandıran bir yöntemle, mühendislerin bir proje üzerinde çalışırken yaşadıkları heyecanı ve problem çözme deneyimini yaşatıyor. Öğrenciler özgün projeler tasarlayarak robotik, kodlama ve yapay zekâ becerilerini geliştiriyor. Basit işlemlerden ileri seviye pratiklere kadar çeşitli kullanım alanları sunan STEM kitleri, her yaşa uygun uygulamalı bir deneyim imkânı sunuyor.

 

Eskişehir’deki STEM atölyesine katılan Rolls-Royce Ülke Direktörü Görkem Kiriş Gümüşel“Öğrencilerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik dünyasına girmelerine yardımcı olmaktan son derece gurur duyuyoruz. STEM kitlerimizin, çocuklara ilham vermesini ve bu önemli konulara duydukları merakı artırmaya yardımcı olmasını umuyoruz. Ulaştığımız her çocuk, ülkemizin bilim ve teknoloji alanında gelişmesinde önemli bir role sahip olabilir.” dedi.

 

“Geleceğin mühendislerine ilham veriyoruz”

Geleceğin bilim insanlarını ve mühendislerini yetiştirmek için STEM eğitimlerini devam ettirme ve genişletme konusunda kararlı olan Rolls-Royce, 2030 yılına kadar bilim ve teknolojiyle ilgilenen 25 milyona yakın gence ilham vermek üzere dünyanın dört bir yanında STEM’le ilgili sosyal yardım faaliyetleri yürütmeyi hedefliyor.

 

Rolls-Royce Afrika, Orta Doğu, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Patrick Regis ise konuyla ilgili olarak, “Genç öğrencilerimizin kalplerinde ve zihinlerinde bilim ve mühendisliğin yarattığı olumlu etkiyi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. STEM Eğitim Programımız kapsamında şimdiden yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştık, 2030 yılına kadar da 25 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu kitler; çocukları eleştirel düşünmeye, mantıksal analize ve proje tabanlı öğrenmeye teşvik etmenin eğlenceli, etkileşimli bir yolu. İnovasyona güç kazandırmak ve net sıfır karbonlu bir gelecek kurmak için kritik bir rol üstlenecek olan geleceğin mühendislerine ilham vermeye devam edeceğiz.” dedi.