Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

featured

Bakan Bolat, İhracat ve İthalat Verilerini Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle açıklanan nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bolat, negatif takvim etkisine rağmen ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

İhracat ve İthalat Rakamları

Bolat, nisan ayında ihracatın artış gösterdiğini vurgulayarak, ocak-nisan döneminde ihracatın yüzde 2,7 artarak 82,8 milyar dolar seviyesine ulaştığını ifade etti. Nisan ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatın geçen yıla göre yüzde 2,5 artarak 257,6 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Bolat, nisan ayında ithalatın yüzde 4 artarak 29,1 milyar dolara çıktığını belirtirken, yılın ilk 4 ayında ise yüzde 9 azalarak 113,1 milyar dolar seviyesine gerilediğini paylaştı. Yıllıklandırılmış ithalatın nisanda yüzde 5,7 azalarak 350,6 milyar dolar seviyesine gerilediğine dikkat çekti.

Dış Ticaret Dengesi

Bakan Bolat, nisan 2023’te yıllıklandırılmış bazda ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 73,5’e yükseldiğini belirtti. Dış ticaret açığının da azaldığını söyleyen Bolat, yılın ilk 4 ayında dış ticaret açığının yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolar olduğunu kaydetti. Yıllıklandırılmış bazda ise Nisan 2023’te 120,4 milyar dolar olan dış ticaret açığının nisan itibarıyla 93 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Çalışmalar Devam Edecek

Bolat, dış ticaretteki olumlu gelişmelerin devam edeceğine inandığını belirterek, “Katma değer, yenilikçilik ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da artırmak için çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.