BM Genel Sekreteri Gazze’ye Yardım İçin Acil Adım Atılması Konusunda Rapor Sundu

featured

Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ne Raporunu Sundu

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze’ye yardımların ulaşımı için acil adım atılması konusunda 22 Aralık’ta aldığı karar sonrası ilk raporunu Güvenlik Konseyine sundu.

Raporda Sivillerin Hayatını Kaybettiği ve Yıkımın Boyutuna Dikkat Çekildi

Genel Sekreter, raporunda, özellikle Gazze’nin kuzeyinde hayatını kaybeden sivillere ve İsrail’in saldırıları sonucu oluşan yıkımın boyutuna dikkati çekerken, “Çatışmanın durmasına ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Gazze’deki Hasar ve Saldırı Rakamları Paylaşıldı

Raporda, İsrail Savunma Kuvvetlerinin (IDF) yoğun nüfuslu bölgelerde geniş alan etkisine sahip patlayıcı silah kullanması sonucu “şu ana kadar Gazze’deki evlerin yüzde 60’ından fazlasının hasar gördüğü ya da yıkıldığı” tahminine yer verildi. Ayrıca, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) Gazze’deki tüm tesislerinin koordinatlarını çatışmanın tüm taraflarıyla paylaşmasına rağmen kuruluşun 125 tesisine yönelik 193 saldırı gerçekleştiği, bu tesislere sığınan 308 Filistinlinin öldüğü ve yaklaşık 1095 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Sağlık Hizmetlerine Yönelik Saldırılar Kaydedildi

Raporda ayrıca, “İsrail’in Gazze’deki mevcut askeri operasyonlarının başlamasından bu yana Dünya Sağlık Örgütü, sağlık hizmetlerini sekteye uğratan ve yaklaşık 600 kişinin ölümüyle sonuçlanan 94 hastane ve diğer tıbbi tesislerin ve 76 ambulansın etkilendiği 294 saldırı kaydetti.” bilgisi verildi.

BM Genel Sekreteri’nin Çağrısı

BM Genel Sekreteri, raporunda, Gazze’nin kuzeyindeki insani durumun vahameti konusunda detaylara değindi, insani yardımların aciliyetine işaret etti. Guterres, “2712 (2023) sayılı Karar’ın uygulamaya konulmaktan çok uzak olduğunu ve ilerlemenin ne yazık ki yetersiz kaldığını” kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi Karar Tasarısı

BMGK’ye, Gazze’de genişletilmiş insani yardımların kesintisiz ve güvenli erişimi için “acil adım atılması” talebiyle sunulan 2712 sayılı karar tasarısı, dört kez yapılan erteleme ve üye ülkeler arasındaki yoğun müzakerelerin ardından 22 Aralık 2023’te düzenlenen oturumda oylanmıştı.

Tasarının ilk halinde tartışma yaratan ve ABD’nin karşı çıktığı, insani yardımların engelsiz erişimi için “çatışmalara ara verilmesi” talebi metinden çıkarılmış, yerine “acil adım çağrısı” ibaresi konulmuştu. Tasarı, 15 üyeli BMGK’de 13 “evet” oyu alırken, ABD ve Rusya “çekimser” kalmıştı.