Güneşin Manyetik Alanının Kaynağı Yüzeyde Olabilir

featured

Araştırma Güneş Yüzeyindeki Plazma Akışını İnceledi

Science Daily sitesinin aktardığı habere göre, araştırmacılar Güneş’in en üst katmanında bulunan plazma akışındaki değişiklikleri inceleyerek Güneş’in manyetik alanının kaynağını sorguladı.

Yeni Bulgular Güneş Lekelerinin Kökenini Değiştirebilir

Araştırma ekibi, yüzeye yakın plazma akışının Güneş’in derinliklerinden değil yüzeydeki sığ bir manyetik alandan kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Bu durum, güneş lekeleri ve patlamalarının var olan teorilerin ötesinde farklı bir açıklamaya sahip olabileceğini gösterdi.

Helyosismoloji Verileri Kullanılarak Analiz Yapıldı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) çalışanı Keaton J. Burns liderliğindeki ekip, Güneş yüzeyinde gözlemlenen titreşimleri inceleyerek Güneş yüzeyine yakın bölgedeki plazma akışını analiz etti. Yapılan canlandırmalar, manyetik alan oluşturmak için yüzeye yakın plazmanın yeterli olduğunu gösterdi.

Çalışma Nature Dergisinde Yayımlandı

Araştırmanın sonuçları, “Nature” dergisinde yayımlanarak bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı. Burns, bulguların Güneş’in manyetik alanı hakkındaki mevcut bilgileri değiştirebileceğini belirtti ve ekip olarak araştırmayı derinleştirmeye devam ettiklerini vurguladı.