NASA’nın Uzaya Gönderdiği Voyager 1 Uzay Aracından Yeniden Sinyal Alınıyor

featured

Voyager 1 Uzay Aracı’ndan Yeniden Sinyal Alınmaya Başlandı

NASA’nın 1977’de fırlattığı ve Dünya’ya 24,1 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1 uzay aracından nisan ayı itibariyle **yeniden anlaşılır sinyaller** gelmeye başladı.

Voyager 1 Bilimsel Veri Toplama Görevine Yönlendirildi

Mayıs ayında bilimsel veri toplama görevine **yeniden yönlendirilen** Voyager 1 uzay aracı, 6 aylık kesintinin ardından tam olarak veri toplama faaliyetlerine **başlamış** oldu.

Voyager 1’deki Teknik Arızalar Giderilmeye Çalışılıyor

Uzay aracındaki teknik arızaların uçuş veri alt sistemindeki çipten kaynaklandığı belirtilirken, NASA yetkilileri **arızaların tam olarak giderilemediğini** açıkladı.

NASA’nın Açıklaması

NASA’nın açıklamasında, arızayı gidermek için görev personelinin **çeşitli işlemler** yapması gerektiği ifade edildi. Voyager 1’in üç bilgisayarındaki zamanlama yazılımını yeniden senkronize etmesi ve plazma dalgası enstrümanı için **kayıt cihazının bakımını yapması** gerektiği belirtildi.

Voyager 1 iletişim Sorununu Aşmaya Başladı

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, Voyager 1’in iletişim sorununu aşmaya başladığı ve **Dünya’ya anlaşılır sinyaller** gönderdiği bildirildi.

Voyager 1 ve Güneş Sistemi Dışındaki Araştırmalar

Voyager 1, Güneş sistemi dışında araştırmalar yapmak amacıyla **uzaya gönderilmiş** olup, Dünya ile arasında sinyalin tek yönlü seyahati **22 saati aşabiliyor**. Bu durum, NASA ile Voyager 1 arasındaki iletişimde **zaman alıcı bir süreci** beraberinde getiriyor.