TÜBİTAK Başkanı Mandal: Türkiye’nin Uydu Yetkinliği Artıyor

featured

İMECE-2 ve İMECE-3 Uydularıyla Türkiye’nin Gözlem Kapasitesi Güçleniyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin uydu alanındaki yetkinliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Mandal, Türkiye’nin gözlem ve haberleşme alanında uyduları olduğunu hatırlatarak, geçen yıl uzaya gönderdikleri son gözlem uydusu İMECE’nin başarılı bir şekilde görevini yerine getirdiğini belirtti. Ancak Mandal, istedikleri zaman fotoğraf alamama sorununu çözmek adına yeni İMECE-2 ve İMECE-3 uydularının 2027 ve 2028’de faaliyete geçeceğini duyurdu. Bu uydular sayesinde Türkiye, gözlem uydularında takım uydusu oluşturacak ve istenilen zamanda istenilen yerden fotoğraf çekebilecek.

Mini Uydularla Stratejik Kararlar Alınmalı

Prof. Dr. Mandal, Türkiye’nin uydu serüveninin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, bu alanda daha küçük ölçekli, mini uydularla çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Türksat 6A’dan sonra stratejik kararlar alınması gerektiğini belirten Mandal, kamu ve özel sektör arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekti. Devletin regülasyon ve düzenlemelerle sektöre yol göstermesi gerektiğini ifade eden Mandal, bu sürecin devamında Türkiye’nin uzay ekonomisinde daha etkin bir rol oynaması gerektiğini dile getirdi.

Uydu Gücümüzü Artırarak Hizmet İhracatı Potansiyelini Değerlendirmeliyiz

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Türkiye’nin uydu konusundaki gücünün dünya genelinde üst sıralarda olduğunu belirtirken, ülkenin bu alandaki potansiyelini kullanarak hizmet ihracatı yapabilecek noktaya gelmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin uydu alanında artık kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye ulaştığını ifade eden Mandal, gelecekte ülkenin uydu teknolojileri konusunda daha da ileri gitmesi ve bu alanda söz sahibi olması gerektiğini belirtti. Mandal, Türkiye’nin mini uyduları üreten bir konuma gelmesi gerektiğini ve özel sektörün bu süreçte daha aktif rol oynamasının önemine değindi.