Türkiye’de Doğum Oranlarındaki Düşüş Bilim Dünyasını Endişelendiriyor

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarıyla Gündeme Gelen Doğum Oranları

Uluslararası kamuoyunun dikkatini çeken doğum oranlarının düşüklüğü, Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, düşen doğum oranlarının endişe verici olduğunu vurgulamıştı.

Bilim Dünyasından Alarm Veren Bulgular

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından sadece 24 saat geçmeden, bilim dünyasından doğum oranlarının düşüklüğünün sebeplerinden biri olabilecek önemli bir bulgu ortaya çıktı. Manchester Üniversitesi ve Queen’s Üniversitesi’nden bilim insanlarının ortak yaptığı araştırma, dünyanın en büyük sperm bankası olan Cryos International’a yapılan bağışlardan elde edilen verileri inceledi.

Spermlerdeki Değişim Endişe Verici

Araştırmacılar, Danimarka’da yaşayan 6758 erkeğin spermlerini inceledi ve sonuçlar Human Reproduction dergisinde yayınlandı. Yapılan incelemede, spermlerin hareket kabiliyetinde azalma olduğu tespit edildi. Profesör Robert Montgomerie, Covid-19 salgınının başlangıcına denk gelen dönemde spermlerin hareket kabiliyetinde belirgin bir düşüşün olduğunu belirtti.

Erdoğan ve Bilim İnsanlarının Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın endişe verici doğum oranları konusundaki açıklamalarıyla paralel olarak, bilim insanları da spermlerdeki hareketlilik azalmasının endişe verici olduğunu vurguladı. Araştırma, daha önce gündeme gelen sperm sayılarındaki düşüş iddialarını da çürüttü.