Uydu Teknolojilerinde Türkiye’nin Atılımı: Türksat 6A ile Yerli ve Milli Uydular

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun Açıklamaları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin artık uydu ithal eden bir ülke konumundan uydu ihraç edebilecek duruma geldiğini belirtti. Ülkenin, ilk yerli ve milli gözlem uydusu İMECE, küp uydular ve yakın yörünge takım uydularıyla kendi yerli gözlem ve haberleşme uydularını üretmeye başladığının altını çizdi.

Türksat 6A ile Uzay ve Uydu Teknolojilerinde Devrim

Uraloğlu, Türkiye’nin uzayda söz sahibi olmak adına çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgulayarak, “Uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımızı 5’e çıkardık” dedi. Türksat 6A ile ülkenin uzay ve uydu teknolojileri alanında devrim niteliğinde bir adım attığını belirtti.

Uydu ve Uzay Sektöründe Dışa Bağımlılığı Azaltmak

Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın Türkiye için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, “Ülke olarak uzaydaki haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız” sözleriyle Türkiye’nin uzayda hak iddia etme konusundaki kararlılığını ortaya koydu.

Türksat’ın Küresel Başarı ve Hedefleri

Uraloğlu, Türksat’ın dünyanın önde gelen uydu operatörlerinden biri olduğunu belirterek, Türksat’ın uydu ve uzay teknolojileri alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin yüksek teknoloji bakımından kendine yeterliliğini artırmayı hedeflediğini ifade etti.