Uzayda Ahşap Uydu Üretildi: LignoSat Projesi

featured

SFC ve Üniversiteden Ortak Açıklama

Sumitomo Forestry (SFC) firması ile üniversiteden yapılan ortak açıklamaya göre, uzayda giderek artan kirliliğe karşı başlatılan “dünyanın ilk ahşap uydusu üretimi” projesi başarıya ulaştı.

LignoSat: Düşük Maliyetli ve Çevre Dostu Uzay Teknolojileri

İngilizcedeki “ahşap” ve “uydu” kelimelerinden türetilerek “LignoSat” olarak isimlendirilen proje, yaklaşık 4 yılda tamamlandı. Uydunun ağırlığı yaklaşık 1 kilogramı bulurken, kenarlarına güneş panelleri monte edildi.

Ahşap Uydunun Yapısı ve Özellikleri

Manolya ağacından 4 ila 5,5 milimetre arası kalınlıktaki panellerle çevrili, 10 santimetrekarelik küp şeklinde üretilen LignoSat, kısmen alüminyum çerçeveye sahip. Uydunun, yerel tekniklerle imal edilen ahşap malzemesi “uzayın zorlu ortamında dayanıklılığını ispatladığı” belirtildi.

Amaç ve Beklentiler

Projeyi yürütenler, LignoSat’ın uzayda kullanım potansiyelini keşfetmek için yeni veriler göndermeyi hedefliyor. Japon astronot Doi Takao, “Ahşabın uzayda kullanılacağını kanıtlamak istiyoruz. Gelecekte tamamen ahşaptan yapılmış uyduların üretimini planlıyoruz.” dedi.

Uyduyun Geleceği

LignoSat, önümüzdeki hafta Japonya Uzay Araştırma Ajansı’na (JAXA) teslim edilecek ve eylül ayında ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılacak.

Uzay Çöpü ve Uydu Sayısı

Dünya çevresindeki yaklaşık 6 bin uydunun yüzde 60’ı artık kullanılmadığı için atmosferde uzay çöplüğü oluşturuyor. Bu nedenle, LignoSat gibi çevre dostu uydu projeleri önem kazanıyor.