Yüksek Mahkeme Fillerin Özel Mülkiyet Kapsamında Kullanılmasına İzin Vermedi

featured

Yüksek Mahkeme Fillerin Ticari Amaçlarla Kullanılmasına Sınırlama Getirdi

Ulusal basında yer alan haberlere göre, bir sivil toplum kuruluşunun fillere yönelik istismarın durdurulmasına dair dilekçesine Yüksek Mahkeme’den yanıt geldi. Mahkeme, fillerin özel mülkiyet kapsamında kullanılmasına ilişkin aldığı kararı duyurdu.

Fillerin Eğlence ve Ticari Amaçlarla Kullanılmasına Sınırlama Getirildi

Kararda, yaşam alanlarından koparılan fillerin sirk gösterileri ve geçit törenleri gibi etkinliklerde eğlence ve ticari amaçlı kullanılmasını yetkilendiren ruhsatların verilmesi ile mevcut ruhsatların yenilenmesinin askıya alındığı bildirildi. Bu kararla fillerin ticari amaçlarla kullanılmasına sınırlama getirilmiş oldu.

Hayvan Hakları Grubunun Talebi Üzerine Karar Alındı

Ülkedeki hayvan hakları grubu “People for Animal Welfare Foundation (PAW)” tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, fillerin ticari ve siyasi etkinliklerde kullanılmasının yasaklanması talep edilmişti. Dilekçede, yavru fillerin annelerinden zorla koparılıp acı çektirilerek sirk gösterilerinde kullanılmak üzere eğitildiği vurgulanmış, Orman Bakanlığının fillerin sirk gibi yerlerde kullanılmasına yönelik ruhsat verme yetkisine itiraz edilmişti.