Antidepresan Kullanımı ve Kilo Alma Riski

featured

SSRI’lar Arasında Kilo Alma Riski Karşılaştırıldı

Araştırmacılar, hepsi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) olmasına rağmen, esitalopram ve paroksetinin sertraline kıyasla kilo alma riskinin %15 daha fazla olduğunu buldu.

Antidepresan Tercihinde Kilo Alımının Rolü

Boston’daki Harvard Pilgrim Sağlık Enstitüsü’nde genel dahiliye uzmanı ve kıdemli araştırmacı Dr. Jason Block, “Çalışmamız, bupropion gibi bazı antidepresanların diğerlerine kıyasla daha az kilo alımıyla ilişkili olduğunu tespit etti.” dedi.

Araştırma Sonuçları ve Önemi

Araştırmacılar, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %14’ünün antidepresan kullandığını belirtti. Çalışma için araştırmacılar, yeni antidepresan reçete edilen 18 ila 80 yaş arası 183.000’den fazla kişinin verilerini analiz etti. Ekip, hastaların sekiz yaygın antidepresandan birini almaya başladıktan sonraki altı ay, bir yıl ve iki yıl sonra kilolarını kontrol etti.

Bupropion Kullanıcıları ve Kilo Kontrolü

Araştırmacılar, genel olarak bupropion kullananların diğer antidepresan kullananlara kıyasla en az kilo aldığını belirtti. Yaklaşık %5 veya daha fazla kilo artışı klinik olarak anlamlı kabul edildi.

Kilo Alma ve Tedavi Uyumu

Dr. Block, enstitünün bir haber bülteninde, “Hastaların ve klinisyenlerinin bir antidepresanı diğerine tercih etmesinin birkaç nedeni olmasına rağmen, kilo alımı hastaların ilaçlarını bırakmalarına yol açan önemli bir yan etkidir. Hastalar ve klinisyenleri, ihtiyaçlarına en uygun ilacı seçmelerinin bir nedeni olarak kilo alımını düşünebilirler.” şeklinde konuştu.