Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Türkiye Mavi Bayrakta Dünya 3.’sü

featured

Mavi Bayrak Türkiye’de 16 Yeni Plajı Daha Süsleyecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, ülkemizin mavi bayrak sayısının artışıyla ilgili sevindirici açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bu yıl 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat ile mavi bayrak almaya hak kazandığını duyurdu. Dünyada mavi bayraklı plaj sayısında 3. sırada olan Türkiye, birincilik hedefine emin adımlarla ilerliyor.

İspanya ve Yunanistan Türkiye’nin Ardında

Ulusal Çevre Eğitim Vakfı’nın açıkladığı ödüllere göre, Türkiye’nin mavi bayrak sayısına 16 plaj daha eklendi. İspanya, en çok mavi bayraklı plaja sahip ülke olurken, Yunanistan ikinci sırada yer aldı. Türkiye ise üçüncü sırayı koruyarak başarısını pekiştirdi.

Türkiye’nin Mavi Bayraklı Plaj Sayısı ve Şehirleri

Geçen yıla göre mavi bayraklı plaj sayısını artıran Türkiye’de, Antalya 233 plajla birinci, Muğla 112 plajla ikinci, İzmir ise 64 plajla üçüncü sırada yer alıyor. Diğer başarılı iller arasında Balıkesir, Aydın, Samsun, Çanakkale, Mersin, Kocaeli ve Tekirdağ bulunuyor.

Mavi Bayrak Programı ve Kriterleri

Türkiye’de Avrupa Birliği’nin 1987’de başlattığı mavi bayrak programı, plajları, marinaları, turizm tekneleri ve bireysel yatları çevre dostu kriterlere göre değerlendiriyor. Program, halk sağlığını korumayı, çevre eğitimi ve bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Türkiye, 1993 yılından bu yana mavi bayrak programını başarıyla uyguluyor.

TÜRÇEV koordinasyonunda yürütülen mavi bayrak programı, dünyada 50 ülkede uygulanıyor ve çevre koruma bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlıyor.