TCMB Başkanı Fatih Karahan’dan Enflasyon ve Para Politikası Açıklamaları

featured

Fatih Karahan: “Dezenflasyon İkinci Yarıda Tesis Edilecek”

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimiyle bir araya geldi. Toplantıda sıkı parasal koşulların devam edeceğini belirten Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini vurguladı. Karahan, piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik detaylarına da değindi.

Karahan: “Sıkı Parasal Koşulları Sürdüreceğiz”

Karahan, toplantıda yaptığı açıklamada, “Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır.”

TBB Başkanı Çakar: “Bankalar Enflasyonla Mücadeleye Destek Verecek”

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Karahan’ın para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve sektörel gelişmeler hakkında güncel bilgi sunduklarını belirtti. Çakar, toplumsal refah artışı ve sürdürülebilir büyüme için kritik olan enflasyonla mücadeleye verdikleri desteği vurgulayarak, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin olumlu beklentilerinin olduğunu ifade etti.